Każda osoba pracująca w środowisku GIS z pewnością miała do czynienia z formatem plików wektorowych ESRI Shapefile. Jest to jeden z najbardziej popularnych typów danych przestrzennych, funkcjonujących w środowisku geoinformatycznym.
Shapefile odniósł sukces głównie dzięki swojej prostocie oraz uniwersalności. Szejpy zalecane są do pracy lokalnej przy stosunkowo nieskomplikowanych geometrycznie danych. Jego specyfikacja techniczna dla niektórych GISowców jest niewystarczająca.
Rozwiązaniem dla zaawansowanych użytkowników może okazać się format GeoPackage, dzięki któremu praca z danymi przestrzennymi staje się wygodniejsza oraz sprawniejsza.
Geopackage
Co to jest GeoPackage?
GeoPackage, popularnie zwany geopaczką, to format bazodanowy oparty na strukturach baz SQlite. Jest formatem otwartym, opartym na standardach systemów GIS. Został zdefiniowany oraz opublikowany przez Open Geospatial Consortium (OGC) w 2014 roku. Dane tego typu mogą być edytowane w oprogramowaniach obsługujących bazy typu SQL. GeoPackage polecany jest dla rozwiązań mobilnych ze względu na dużą wydajność.
Geopaczka potrafi przechowywać różne typy danych przestrzennych: dane wektorowe, rastrowe, a także tekstowe bez zadeklarowanego układu współrzędnych. Ponadto bez problemu zachowuje informacje o stylu warstw. Co ważne, możliwość zapisu projektu w pliku GeoPackage istnieje od wersji QGIS 3.8.
Cały projekt w jednym pliku
Wszystkie wymienione typy danych mogą funkcjonować w jednym GeoPackage’u jako oddzielne warstwy. Co to oznacza? Koniec z wieloma plikami rozsianymi po całym dysku twardym. Powtórzę raz jeszcze. Wszystkie warstwy dotyczące naszego projektu możemy przetrzymywać w jednym pliku! Maksymalny rozmiar GeoPackage może osiągać niebagatelne 140 Tb, co w porównaniu do Shapefile jest wynikiem bezkonkurencyjnym.
W odróżnieniu od Shapefile, Geopackage wszystkie informacje przetrzymuje w jednym pliku o rozszerzeniu. gpkg. Podczas edycji pojawiają się dwa tymczasowe pliki o rozszerzeniach gpkg-shm oraz gpkg-wal, które znikają po jej edycji. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania GeoPackage jest bardziej odporny na błędy oprogramowania. Ponadto widzimy znaczną różnicę w szybkości przetwarzania danych – nowy format wygrywa.
Łatwiejsza praca z ciągami znaków
Puśćmy również w niepamięć ograniczenia dotyczące długości nazw atrybutów czy wartości atrybutów. Maksymalne ciągi znaków, wartości są na tyle duże, że z pewnością zadowolą nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Polskie znaki w GeoPackage
A co z kodowaniem naszych danych tekstowych? W GeoPackage’u warstwy automatycznie zapisywane są kodowaniem UTF-8, jednym z bardziej uniwersalnych kodowań, które potrafi między innymi odczytywać polskie znaki.
Ale…
Pewna cecha tego formatu nie zmieniła się względem SHP. Jest to ograniczona możliwość pracy w zespole. Z danymi można pracować w geobazie lokalnej. Natomiast tak jak w przypadku SHP – do pracy na serwerze potrzebujemy administratora danych.
Geopackage w QGIS
GeoPackage jest nowym formatem danych przestrzennych, który wciąż jest udoskonalany od strony technicznej. Cały czas trwają też prace nad jego obsługą w popularnych oprogramowaniach GIS. Z tym formatem bardzo dobrze radzi sobie QGIS 3.X, dla którego jest już jednym z formatów domyślnych.
Źródła:
http://switchfromshapefile.org/#characterset
Autor: Mateusz Nowakowski
Zapytaj o ofertę szkoleniową z QGIS
Karolina Jaśkiewicz
Zastępca Dyrektora Wydziału Sprzedaży i Marketingu
Bartłomiej Krześlak
Dyrektor Wydziału Sprzedaży i Marketingu